Nordjyske firmaer glade for klimafokus

Relaterede billeder

Avisannonce

Annonce

Annonce

Videnskabsministeriet har eksempelvis bebudet energimæssige investeringer i universiteternes bygninger.Arkivfoto: Torben Hansen
Videnskabsministeriet har eksempelvis bebudet energimæssige investeringer i universiteternes bygninger.Arkivfoto: Torben Hansen

ENERGI: Interessen for besparelser vokser hastigt og store investeringer på vej

NORDJYLLAND: Klimabølgen ruller, og milliardinvesteringer i energibesparelser venter lige om hjørnet. Nordjyske virksomheder på området for informations- og kommunikationsteknologi vurderes at have et enormt potentiale inden for blandt andet energieffektiviseringer og automatisk styring af lys, varme, ventilation og meget andet.

Blandt andre kan firmaerne Seluxit i Aalborg og H. Jespersen & Søn i Hirtshals tydeligt mærke den øgede interesse.

De teknologier, der automatisk kan sørge for regulering af lys, ventilation og varme og for at optimere og fordele døgnets energiforbrug samt meget mere er allerede til stede. Udfordringen er "bare" at få den rigtigt sat sammen og indført i de danske og internationale bygninger.

Her har nordjyske IKT-virksomheder en unik position, mener direktør Kim Guldstrand Larsen fra Center for Indlejrede Software Systemer på Aalborg Universitet, der regnes blandt de førende i verden inden for blandt andet home automation:

- I Nordjylland har vi nogle unikke kompetencer inden for højteknologiske systemer til opnåelse af energibesparelser. Disse kompetencer skal nu bringes i spil i forhold til det store globale fokus, der er på klima og energibesparelser, siger Kim Guldstrand Larsen.

At fokus er stort, kan de fleste nok blive enige om. Den foreløbige kulmination har været klimatopmødet i København i december, og selvom mødet ikke resulterede i den ønskede aftale, så er milliardinvesteringerne i energibesparelser allerede på vej.

Massive investeringer på vej

- Vi vil se massive investeringer i milliardklassen de kommende år ikke mindst inden for det offentlige, hvor eksempelvis Videnskabsministeriet har bebudet investeringer i universiteternes bygningsmasse. Her vil intelligente løsninger til overvågning og styring af blandt andet energiforbruget udgøre en del af det samlede teknologiske løft, fortsætter Kim Guldstrand Larsen.

Meldingerne fra CISS hilses velkommen hos nogle af de virksomheder, der har satset på udvikling af energibesparende teknologier. En af dem er Aalborg-virksomheden Seluxit, der udvikler trådløse systemer til måling og styring af varme, el mv. i hjemmet:

- Vi oplever lige nu en massiv interesse for vores produkter både fra Danmark og fra udlandet. Markedet kan vise sig at blive meget, meget stort på kort tid, siger medejer og administrerende direktør i Seluxit Daniel Lux.

- En af udfordringerne er at få de forskellige systemer til at snakke sammen og gerne trådløst, og her har vi og andre danske virksomheder en række kompetencer, der er unikke, fortsætter han.

Seluxit deltager i flere internationale netværk og projekter, der blandt andet har til formål at få de mange systemer til at snakke bedre sammen.

Også hos installatørfirmaet H. Jespersen & Søn i Hirtshals, der har specialiseret sig i rådgivning og installation af energibesparende proces- og komfortløsninger til private og industrien, er der stor optimisme:

Der begynder at ske noget

- Vi kan for alvor mærke, at der begynder at ske noget, både i relation til nybyggerier og i forhold til ældre bygninger, hvor vi håber at få stor gavn af den trådløse teknologi.

- Her har Aalborg Universitet og CISS hjulpet os med at få de eksisterende teknologier til at snakke bedre sammen, og nu er vi ved at være klar med nogle kompetencer og erfaringer, som vi forventer os meget af de kommende år, siger projektleder Henrik Mikkelstrup fra H. Jespersen & Søn.

Hos CISS glæder Kim Guldstrand Larsen sig til et travlt år med mange udfordringer og muligheder:

- Vi skal sammen med virksomhederne sørge for at ride med på den klimabølge, der nu for alvor ruller globalt. Vi ser nogle unikke muligheder i at blive nogle af verdens bedste inden for et område med kæmpepotentiale, siger Kim Guldstrand Larsen.

Et af de første initiativer har været at etablere et netværk for ikt-virksomheder og forskere, der beskæftiger sig med energieffektive bygninger. Netværket havde kick off på Aalborg Universitet i april.

Tip en ven Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.
Jura
Læs flere artikler om Jura her


Advokat Søren Nørgaard Sørensen og Advokat Birte Rasmussen
Har du et emne, du gerne vil have juristerne til at tage op, kan du sende en mail til erhverv@nordjyske.dk

Mest læste Erhverv

24 timerUgeMåned

Seneste nærnyt

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?Aalborg i Rødt
                 
<september 2010>
mationtofr
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910

Næste Toparrangement

Karolinelund after dark
Sted
Karolinelund
Dato
02-09-2010
Læs mere