Svensk jagerfly kan sikre kæmpeordre

til Aalborg

Relaterede billeder

Avisannonce

Annonce

Annonce

DANSK FORSVARS nye kampfly bør være en svensk Gripen, håber både adm. direktør Morten Christiansen fra Aalborg Aluminium Industries (t.v.) og vicepresident i Saab, Jonas Fröberg.
DANSK FORSVARS nye kampfly bør være en svensk Gripen, håber både adm. direktør Morten Christiansen fra Aalborg Aluminium Industries (t.v.) og vicepresident i Saab, Jonas Fröberg.

En ordre på et trecifret millionbeløb og mindst en fordobling af medarbejderstaben venter virksomheden Aalborg Aluminium Industri, hvis Folketinget vælger det svenske kampfly Gripen Next Generation som Danmarks nye kampfly.

AALBORG: For den lille nordjyske ingeniør- og produktionsvirksomhed er der tale om en meget stor ordre. I dag er der 11 ansatte.

Kontrakten med den svenske flyfabrik Saab AB er netop indgået, og administrerende direktør Morten Christiansen ser den som en betydelig blåstempling af Aalborg Aluminium Industri.

- Gennem en målrettet udvikling har vi opnået et samarbejde med Saab, som kan betyde, at vores vækststrategi bliver fremskyndet med flere år og som minimum vil medføre en fordobling af både vores ingeniør- og håndværkerstab, siger Morten Christiansen.

Allerede i dag er der et samarbejde mellem de to virksomheder om teknologioverførsel fra Saab til Aalborg Aluminium Industri.

Morten Christiansen vurderer i øvrigt, at kontrakten også vil få betydning for de lokale underleverandører, der allerede i dag producerer dele til Aalborg Aluminium Industris produkter.

Modkøbsforpligtelse

Kontrakten er et led i Saab?s såkaldte modkøbsforpligtelse. To af de tre kandidater til at afløse de nuværende F-16 fly skal nemlig levere ordrer til danske virksomheder i samme størrelse som selve prisen for kampflyene.

Saab har som den eneste kandidat lovet ekstra 80 pct. i modkøb til ikke-forsvarsvirksomheder.

Hvis Gripen Next Generation bliver det nye, danske kampfly, skal Aalborg Aluminium Industri således udvikle og producere produkter primært i kategorien ?ground equipment? til Gripen Next Generation. Saab og Aalborg Aluminium Industri har nu i fællesskab påbegyndt et projekt, der skal føre til, at den danske virksomhed kan blive certificeret leverandør til Saab.

Vice president i Saab Industrial Cooperation, Jonas Fröberg, kalder Aalborg Aluminium Industri for "en meget interessant virksomhed med erfaring inden for det civile område, der minder meget om ground equipment og med imponerende vilje til at drive virksomheden fremad".

Aalborg Aluminium Industries leverer i forvejen til forsvarsindustrien og blandt de civile opgaver er dele til teater-scenografier.

Tip en ven Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.
Jura
Læs flere artikler om Jura her


Advokat Søren Nørgaard Sørensen og Advokat Birte Rasmussen
Har du et emne, du gerne vil have juristerne til at tage op, kan du sende en mail til erhverv@nordjyske.dk

Mest læste Erhverv

24 timerUgeMåned

Seneste nærnyt

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?Aalborg i Rødt
                 
<september 2010>
mationtofr
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910

Næste Toparrangement

Karolinelund after dark
Sted
Karolinelund
Dato
02-09-2010
Læs mere