Som eneste region i Danmark har Nordjylland haft et fald i ledigheden i forhold til samme måned sidste år. Arkivfoto
Som eneste region i Danmark har Nordjylland haft et fald i ledigheden i forhold til samme måned sidste år.
I alt er ledigheden i Nordjylland faldet med tæt på 1000 personer i forhold til maj, og det er et tal der glæder Karsten Simensen, der er direktør i Beskæftigelsesregion Nordjylland.
- Jeg synes, vi kan glæde os over, at det går den her vej, siger han.
11.384 arbejdsløse nordjyder
I Nordjylland er ledigheden nu nede på 11.384 personer, eller 4,5 procent af de forsikrede.
Samtlige regioner har haft et fald i ledigheden i forhold til maj måned, men i forhold til juni sidste år er Nordjylland det eneste sted, ledigheden er faldet.
Her er ledigheden nemlig faldet med 0,5 procent, hvilket svarer til at 58 fuldtidsledige er kommet i arbejde.
Han er lidt overrasket
- Det ser meget fornuftigt ud, og det er en tendens, vi har kunnet følge de seneste måneder. Men jeg er lidt overrasket over, at vi er den eneste beskæftigelsesregion, der har oplevet fald i ledigheden, mens de i resten af landet har haft stigninger, siger Karsten Simensen.
På Landsplan er ledigheden steget med 12 procent sammenlignet med juni måned sidste år. I Beskæftigelsesregion Midtjylland er ledigheden dog kun steget med 16 fuldtidsledige.
Ledighed kan pludselig stige igen
Nordjylland er traditionelt et sted, der er ramt af store sæsonudsving, og det er en af årsagerne til det store fald i forhold til maj. Men det burde ikke have nogen betydning, når man sammenligner med samme måned året forinden.
Karsten Simensen forventer, at ledigheden vil fortsætte med at falde de kommende måneder.
Men han erkender også, at udviklingen kan vende.
- Usikkerhedsfaktoren kan være, om den anden bølge af finanskrisen kommer - det vil jo også ramme Nordjylland, siger han.
Tip en ven
Print artikel