Kunderne skulle møde den nye butik i begyndelsen af marts
Udvidelse og renovering for flere millioner
1700 kvm i stedet for de vanlige 1300 kvm er sådan, den nyrenoverede SuperBest vil præsentere sig i begyndelsen af marts, når det indvendige arbejde er færdigt.
- For det første skal vindfanget fjernes og så bygger vi en 120 kvm blomsterbutik, hvor kunderne kan få deres blomster bundet af en rigtig blomsterbinder, fortæller købmand Claus Karlsen I den nederste del af indgangen ved butikken bliver der indrettet et stort walk-in område med friske, nedkølede grøntsager.
Vinafdelingen også bliver udvidet med rigtig mange hyldemeter, for at give plads til et større sortiment. Og dem glæder Svend Erik Simonsen sig til at præsentere for kunderne. Han er nemlig passioneret vinmand, siger Karlsen. Den indvendige flaskeautomat bliver flyttet ud på parkeringspladsen, så den bliver lettere tilgængelig.
- Og vi får en større bagerbutik og kiosk. og vi vil fremover tilbyde både smørrebrød og hotdogs, siger købmanden.
Han vil ikke op med et konkret beløb, men det drejer sig om en investering på flere millioner kroner.
- Vi forventer, og jeg understreger, forventer, at vi er klar primo marts. Ombygningen vil ikke bare give en mere moderne og dynamisk arbejdsplads for vore trofaste medarbejde, der har knoklet med at flytte varer weekend efter weekend i denne tid, siger Claus Karlsen.
Tip en ven
Print artikel
30. jan 2010 kl. 10:24
Petersen
Læs/besvar
Super Best udvider...!
Okay?
Hvor dog? i Hjørring?.....Brønderslev?....Sindal?
Eller er det en af de ialt 4 butikker i Frederikshavn?
Nå men ud fra mit kendskab til byen er der vel tale om enten Håndbæk eller Læsøgade..
God gennembearbejdet artikkel Nordjyske.. :-)
Tonny
Læs/besvar
30. jan 2010 kl. 10:31
Kenneth
Læs/besvar
Hej Tommy.
Det er Super Bedst i Sæby der udvider. Der er det tidligere Sæby Storkøb. hvis det siger dig noget.
hilsen kenneth
Læs/besvar
Se alle kommentarer