Undgå børneulykker i hjemmet

Relaterede billeder

  • 10. februar 2010 19:26

Avisannonce

Annonce

Annonce

Hvert år kommer 30.000 børn til skade i hjemmet.
Hvert år kommer 30.000 børn til skade i hjemmet.

Hvert år kommer 30.000 børn til skade i hjemmet. Nu kan du tage en tur i et interaktiv hus og se, hvor farerne lurer.

Det er Forbrugerrådet, der har lavet en ny hjemmeside Villa UPS!, hvor børnefamilier kan se, hvor ulykkerne i hjemmet opstår - og ikke mindst hvordan man undgår dem.

Villa UPS! er et interaktivt hus, hvor man kan bevæge sig rundt i rummene og se hvilke farer der lukerer i blandt andet køkken, badeværelse og stue.

Guide til forældre

- Jeg har selv børn i den alder, og kender derfor den usikkerhed, der sommetider kan opstå: Gør jeg det nu godt nok. Har jeg nu taget de nødvendige forholdsregler. Med Villa UPS! giver vi forbrugerne en god guide til, hvor de selv kan sætte ind, før ulykkerne sker, siger Camilla Hersom, formand for Forbrugerrådet.

Udover at være en hjælpende hånd til børnefamilier, skal Villa UPS! også være et redskab til at indsamle data med, skriver Forbrugerrådet i en pressemeddelse.

Brugerne kan nemlig registrere "næsten-ulykker", når et barn kommer til skade, og dermed skabe et bedre datagrundlag, som kan hjælpe andre forældre til at tage de rette forholdsregler.

Tip en ven Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.

Sektionsforsiden lige nu

Seneste nyt

24NORDJYSKE Web-TV - Seneste nyt
Nordjyderne på Facebook
ANR - radio med puls

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?Aalborg i Rødt
                 
<september 2010>
mationtofr
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910

Næste Toparrangement

Karolinelund after dark
Sted
Karolinelund
Dato
02-09-2010
Læs mere