BEnte Jensen og Per Mørk Jensen etablerede Mørks Håndbryg i slutningen af 2008 i det tidligere pølsemageri i Øster Doense. Arkivfoto Jens Morten
Øster Doense-øl kan efterhånden købes flere steder i fjordkommunen
Mørks håndbryggede øl fra Øster Doense breder sig i lokalområdet. Det lille håndbryggeri Mørks Håndbryg har behov for at øge salget, og det kan på ølhylderne i Hobro og omegn.
Da bryggeriet blev etableret i slutningen af 2008, blev øllet blot solgt hos Vebbestrup Flødeis og den nuværende Kwik Spar på Løgstørvej i Hobro, men siden er SuperBest i Hobro og Hobro Vinhandel kommet til. Og der må gerne komme flere til fortæller håndbryggeriets indehaver Per Mørk Jensen.
- Vi vil gerne udvikle os stille og roligt, men vi skal gerne i nærheden af at at tredoble produktionen. Og det vil kræve en halv snes salgssteder, siger han.
En god del af tiden siden bryggeriets fødsel er gået med at gøre sig de nødvendige erfaringer i ølproduktionen.
- Der er rigtig mange ting at tage hensyn til, når man skal sikre kvaliteten, men det går fint, så jeg regner med at vi kan nå produktionsmålet på 500 liter om måneden i løbet af de næste par år, lyder det fra håndbrygger Per Mørk Jensen
Tip en ven
Print artikel
Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.