Fodbold

AaB har forlænget med Nicolai Larsen

Målmanden bliver indtil juni 2018

Foto: Martin Damgård
Foto: Martin Damgård

Opdateret 12. maj 2022 kl. 13:52

AALBORG: AaB har forlænget aftalen med målmand Nicolai Larsen til 30. juni 2018.

Det skriver AaB i en pressemeddelelse.

Nicolai Larsen, der i slutningen af december af målmandskollegaerne i Superligaen og i 1. division blev kåret til den næstbedste målmand i Superligaen i 2013, blev hentet til AaB i sommeren 2010 fra Lyngby Boldklub.

- AaB har i en menneskealder været stærkt besat på målmandsposten, og med forlængelsen med Nicolai Larsen vil vi også være det i de kommende år. Ikke mindst i indeværende sæson har Nicolai Larsen udviklet sig kolossalt, siger AaB’s sportschef Allan Gaarde.

- En forlængelse af Nicolai Larsens kontrakt har haft høj prioritet for os. Sammen med målmandstræner Poul Buus og vores reservemålmand Carsten Christensen udgør Nicolai et stabilt team, og særligt Poul Buus har stor ære af Nicolais fremgang, roser Allan Gaarde og tilføjer:

- Både på og uden for banen udstråler Nicolai enorm ro, og hans målmandsspil er kendetegnet af dedikation og få fejl, og vi glæder os til at følge hans fortsatte udvikling.

23-årige Nicolai Larsen har repræsenteret alle danske landshold fra U/16 til U/21 og er i alt noteret for 37 U-landskampe for Danmark.

- Min familie og jeg befinder os perfekt i AaB og i Aalborg, så jeg har aldrig været i tvivl om, at jeg helst ville fortsætte i AaB, fastslår Nicolai Larsen.

- Sportsligt er klubben tilbage i toppen af dansk fodbold, og når man tager vores forholdsvis unge trup i betragtning, så synes jeg, at fremtiden tegner lys.

- For mit eget vedkommende har jeg taget et step af gangen, og jeg kan kun rose samarbejdet med både Poul Buus, Kent (Nielsen, cheftræner, red.) og resten af trænerteamet, slutter Nicolai Larsen.

Nicolai Larsen er foreløbig noteret for 104 officielle kampe for AaB.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden