Vejgaard får dyrehandel
Åbner fredag 28. november på Hadsundvej
VEJGAARD: Fredag 28. november åbner dørene ind til Vejgaard Dyrehandel på Hadsundvej 50. Jørn Hansen har længe arbejdet frem mod åbningen, og allerede nu er butikkens facade klar.
- Der vil være mange levende dyr på hylderne - kaniner, akvariefisk og krybdyr som firben, slanger og skildpadder. Desuden vil jeg have et bredt sortiment indenfor tilbehør til hunde, katte, fugle, gnavere, fisk og krybdyr, fortæller Jørn Hansen, der står bag butikken sammen med John Johansen fra Vejgaard Køreskole.
- Jeg har en god baggrund indenfor dyrehandel. har været 24 år hos Calles Dyrerige og i syv år medejer af Styr på Dyr, ligesom jeg selv har haft dyr, siden jeg var til år, fortæller 51-årige Jørn Hansen.
- Det var ønsket om helt at være min egen herre, der fik mig til at se mig om efter et egnet lokale. Vejgaard er for mig et godt lille lokalsamfund, hvor borgerne gerne handler lokalt. Derfor blev det her på Hadsundvej, forklarer han.
Jørn Hansen vil også gerne fortælle om og give gode råd til køberne.
Butikken vil holde åbent mandag-fredag kl. 10-16.30 og lørdag kl. 10.13.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.