Skagen

Hotel Hedebo ...

Hedeboskolen kan med ny lokalplan anvendes som hotel eller lignende

Hedeboskolen lukkede i sommeren 2012, og forfaldet er tydeligt på den nu tomme folkeskole. Men hvad stiller man op med sådan et spøgelse midt i et boligkvarter ...? Arkivfoto: Peter Broen
Hedeboskolen lukkede i sommeren 2012, og forfaldet er tydeligt på den nu tomme folkeskole. Men hvad stiller man op med sådan et spøgelse midt i et boligkvarter ...? Arkivfoto: Peter Broen Peter Broen

SKAGEN: Hvad stiller man op med en stadig mere forfalden, nedlagt folkeskole midt i et parcelhuskvarter?

Spørgsmålet er aktuelt mange steder, blandt andet i Skagen, hvor Hedeboskolen har stået tom i snart tre år.

Kommunen fremlægger nu et forslag til ny lokalplan for området, der giver mulighed for at anvende skolen og grunden til ferie- og fritidsformål og/eller boliger.

Samme højde som skolen

Vedtages lokalplanen, vil området kunne anvendes til hotel, motel eller ferieboliger med tilhørende fællesfaciliteter som indendørs svømmehal eller bowlinghal, udendørs bade- og legeland, cafeteria, restaurant samt boliger og skoleformål.

Planen giver såvel mulighed for at nedrive de eksisterende bygninger og at bygge nyt som at supplere nyt og gammelt byggeri.

Nyt byggeri kan ifølge forslaget bygges i op til 8,5 meter, og enkelte bygninger kan opføres i 14 meter, samme højde som Hedeboskolens gymnastiksal.

Ind- og udkørsel

Vejadgangen skal ifølge forslaget fortsat være fra Nordsøvej eller den eksisterende rundkørsel på Frederikshavnsvej.

Forslaget behandles i økonomiudvalget på onsdag.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden