Kinesiske elever på visit på gymnasium
Hjørring Gymnasium har haft sit første besøg fra sin partnerskole i Kina. Gymnasiet er i gang med udveksling, så til april drager en flok elever fra Hjørring til Kina på besøg.
HJØRRING: Skoleuniformer og kinesisk tungmål blandede sig mandag med cowboyklædte vendelboer på Hjørring Gymnasium og HF-kursus. Skolen havde besøg af tyve elever med lærere og ledere fra gymnasiets partnerskole i Kina.
De kinesiske gæster kom fra Shijiazhuang Foreign Language School i den kinesiske provins Hebei. De var i sidste uge på udvekslingsbesøg på en folkeskole i Sverige og benyttede lejligheden til at kigge indenfor på skolen i Hjørring på vejen hjem.
Lærere og elever overværede undervisningen og var på ture rundt i Vendsyssel.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.