Naturkraft fra Thy
Thy Naturkraft er en ny socialøkonomisk virksomhed skabt i samarbejde mellem Elmelund, Nationalpark Thy, Naturstyrelsen Thy, Regional Madkultur Thy/Mors og Thy Erhvervsforum
THISTED: Elmelund, bo- og uddannelsessted for sentudviklede unge mellem 18 og 30 år, har med købet af ejendommen ”Virkelyst” ved Thisted skabt grundlag for projektet Thy Naturkraft, en ny, socialøkonomisk virksomhed, som inden længe starter en produktion af paller, sække og andre unikke produkter.
Medarbejderne bliver unge med særlige behov, for Thy Naturkraft bliver en socialøkonomisk virksomhed som kan udvikles efter at ”Elmelund” tidligere i november købte ejendommen Virkelyst på Hanstholmvej umiddelbart udenfor Thisted, hvor der tidligere var specialværksted.
Her skal træ fra Nationalpark Thy samles til paller og sælges på markedsvilkår efter at være savet op på Såruphus i Sårup.
- Vi glæder os til at komme i gang, for Thy Naturkraft bliver banebrydende på sit felt, forklarer forstander Alice Andersen, Elmelund.
4. december præsenterer Alice Andersen sammen med samarbejdspartnerne i projektet, hvad der betegnes som det hidtil største socialøkonomiske projekt i Thisted Kommune.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.