Jerslev

Verden rundt som elitegymnast

Efter seks måneder med DGI Verdensholdet i 11 lande vender Mathias Rømer Skole hjem til Jerslev

Mathias Rømer Skole fra Jerslev ses her med DGI Verdensholdet i Buenos Aires i Argentina.Foto: DGI Verdensholdet
Mathias Rømer Skole fra Jerslev ses her med DGI Verdensholdet i Buenos Aires i Argentina.Foto: DGI Verdensholdet

JERSLEV: Efter seks måneders verdensturné vender verdensholdsgymnast Mathias Rømer Skole fra Jerslev hjem til Nordjylland og en stribe shows i hele Danmark.

Mathias og DGI Verdensholdet kan opleves i Aalborg 27. april og Nykøbing Mors 30. april, og det sker ovenpå besøg i 11 lande med 125 workshops og 100 shows.

Den 23-årige elitegymnast fra Jerslev vender sammen med 26 holdkammerater hjem til Danmark tirsdag eftermiddag, og det ser Mathias frem til.

- Det bliver dejligt at komme hjem til familien i Jerslev og få fem dages afslappet påskeferie, fortæller den unge elitegymnast til NORDJYSKE inden afrejsen fra Washington.

- Seks måneder væk fra familien er lang tid, så der bliver meget at fortælle om en meget lærerig tur rundt i verden.

Mathias fortæller, at han har lært meget både om andre kulturer og om sig selv.

- Nok ser husene andre steder anderledes ud, men det er især mødet med andre befolkninger, der har givet mig meget med hjem i rygsækken.

Japan mest spændende

For gymnasten fra Jerslev var mødet med Japan og øernes befolkning mest spændende på hele turen.

- Japanerne stiller ikke spørgsmål ved noget men har helt faste normer for stort set alt, hvilket kan være både godt og skidt for et samfund.

- De arbejder gerne hele dagen og er meget fokuserede, men de er svære at komme ind på livet af.

I Andesbjergene mellem Chile og Argentina så Mathias de mest fantastiske byer.

- Der var ingen forurening, og alt var vildt flot i fantastiske farver.

Masser af træning

Deltagerne på DGI Verdensholdet trænede stort set hver dag for at forbedre showet undervejs.

- Derfor blev det også mere og mere perfekt, men det var sjovt at ser, hvordan publikum rundt omkring i verden reagerede meget forskelligt på vores show.

- Men når vi så folks store smil, var det al træningen værd, siger Mathias, der summerer op ved at konstatere, at det halve år kloden rundt med elitegymnastik har været meget spændende.

- Jeg tager rigtig meget med hjem til Danmark og har fået oplevelser for livet, ligesom jeg rent menneskeligt har lært utrolig meget om andre og mig selv.

Optræder i Nordjylland

Efter en velfortjent påskeferie i familiens skød hjemme i Jerslev skal Mathias og kollegerne fra DGI Verdensholdet rundt i danske haller for at vise deres kunnen i det storslåede show ORBITA, der har begejstret flere end 100.000 børn, unge og voksne i hele verden.

- Publikum kommer med på en rejse i et fantasi univers med alt fra traditionel gymnastik til moderne hip hop og humoristiske danseindslag, siger Mathias.

DGI Verdensholdet kommer til Gigantium i Aalborg mandag 27. april og Jyske Bank Mors Arena i Nykøbing Mors torsdag 30. april, og i alt 19 shows vises i Danmark, før holdet tager på en kort Europaturné i juni.

- I sommerferien skal jeg som sædvanligt passe et feriejob i Fårup Sommerland, og derefter skal jeg i gang med tredje semester med mit studie i grafisk design.

- Og gymnastikken holder jeg også ved lige som instruktør i Holstebro, slutter elitegymnasten fra Jerslev.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden