Redningsvæsen

Stor redningsøvelse til havs ved Hirtshals

Alle relevante myndigheder skal træne samarbejde til den dag, det er alvor

Alt skal klappe og samarbejdet fungere, den dag det er alvor. Tirsdag gennemfører ansvarlige myndigheder en stortstilet redningsøvelse ved Hirtshals. Arkivfoto: Hans Ravn
Alt skal klappe og samarbejdet fungere, den dag det er alvor. Tirsdag gennemfører ansvarlige myndigheder en stortstilet redningsøvelse ved Hirtshals. Arkivfoto: Hans Ravn

HIRTSHALS: En storstilet redningsøvelse på havet ud for Hirtshals vil tirsdag sætte sit præg på byen. Der vil være ambulancer, politibiler og redningskøretøjer i udrykning og helikoptere i luften.

I øvelsen deltager både politiet, søværnet, det kommunale redningsberedskab, Region Nordjylland og Beredskabsstyrelsen.

Passagerer i havsnød

Der er tale om en redningsøvelse, hvor et større antal passagerer pludselig kommer i havsnød, men ellers vil Nordjyllands Politi ikke oplyse detaljer.

- Hvad der konkret sker på selve dagen skal komme som en overraskelse for alle deltagerne, så derfor kan vi ikke fortælle, hvordan vi har planlagt øvelsen. Sådan vil det også være, hvis vi stod i en skar situation, forklarer politikommissær Finn Munk-Sørensen.

Øvelse i samarbejde

Øvelsen handler om at få trænet og øvet, så myndighederne bliver endnu dygtigere til at løse deres opgaver den dag, det bliver alvor, fortæller han.

Den store udfordring er at få samarbejdet til at forskellige myndigheder til at virke ved en større, uvarslet hændelse.

Også på onsdag er der øvelse i området, men ikke så omfattende. Den skal træne samarbejdet mellem myndighederne ved en miljø-ulykke på havet.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden