Pusterum venter travle hajer

Relaterede billeder

  • 18. november 2009 09:03

Avisannonce

Annonce


Aalborg DH"s cheftræner Björn Blomquist skal bruge en sejr mod SK Århus. Foto: Claus Søndberg
Aalborg DH"s cheftræner Björn Blomquist skal bruge en sejr mod SK Århus. Foto: Claus Søndberg

Med otte kampe på 28 dage har håndboldkvinderne fra Aalborg DH haft et hårdt program i henholdsvis Champions League og GuldBageren Ligaen.

Men efter onsdagens vigtige hjemmekamp i Gigantium Arena i ligaen mod SK Århus kan de nordjyske håndboldhajer puste ud.

- Efter kampen onsdag aften venter der en turneringspause frem til 6. januar på grund af VM-slutrunden i Kina, men den ujævne turneringsform er vi vant til og har naturligvis lagt træningen an derefter, siger ADH's cheftræner Bjørn Blomquist.

- Og selv om otte kampe på 28 dage er mange, finder jeg det helt i orden. Tænk bare på ishockeyspillerne, der igennem hele sæsonen har to-tre kampe hver uge. Selvfølgelig er stort set alle i vores trup ramt af småskavanker, men sådan skal det nærmest være på det her tidspunkt i sæsonen, men de er ikke værre, end at alle er klar til at yde en indsats mod SK Århus, som skal besejres, så vi kan få kontakt med de seks øverste i ligaen, lyder det fra Blomquist.

Selv om ADH har været inde i en hård periode, kan cheftræneren melde alle spillere klar til den vigtige kamp i aften i Gigantium.

Tip en ven Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.

Sektionsforsiden lige nu

Mest læste Sport

Seneste nyt

Seneste nærnyt

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?Aalborg i Rødt
                 
<september 2010>
mationtofr
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910

Næste Toparrangement

Karolinelund after dark
Sted
Karolinelund
Dato
02-09-2010
Læs mere