Unge bådebyggere

Relaterede billeder

Avisannonce

Annonce

Annonce

William Busk Martin fra Randers brugte torsdag sin sidste feriedag i Vorupør til at bygge en trawler på museet. Foto: Ole Iversen
William Busk Martin fra Randers brugte torsdag sin sidste feriedag i Vorupør til at bygge en trawler på museet. Foto: Ole Iversen

På Vorupør Museum kan børn lave deres egne souvenirs.

I disse uger forvandles Vorupør Museum hver tirsdag og torsdag til et bådebyggeri. Børn kan nemlig komme og få hjælp til at bygge deres egen lille fiskekutter, og det er der mange, der benytter sig af.

Som regel bliver der også tændt op i brændekomfuret i køkkenet, så børnene kan hjælpe med at lave mad som i gamle dage, og ude i gården kan man forsøge sig med rebslagning.

- Som regel bliver der bygget 15-18 skibe på en dag, så det bliver godt 30 om ugen, fortæller tømrermester Ib H. Nielsen, der er fast mand i værkstedet. I går fik museet blandt andre besøg af William Busk Martin og hans mormor og morfar, Lene og Frank Martin, alle fra Randers. De har været på ferie i sommerhus i Vorupør et par uger, og torsdag var sidste dag, inden turen går hjemad igen. Nu kan William tage en hjemmelavet souvenir med hjem fra ferien, en trawler med grønt flag og håndlavet anker.

- Vi skulle egentlig bare have været i Vorupør en uge sammen med vores datter og svigersøn og deres tre børn. Men der er så skønt heroppe, så vi besluttede at forlænge med en uge. Det lykkedes heldigvis at få et andet sommerhus. Og så blev William hos os, mens de andre tog af sted, fortæller Frank Martin. Han tilføjer:

- Ved siden af vores sommerhus på Nordsøvej bor en gammel fisker. Det er rigtig sjovt at snakke med ham, selv om det er svært at forstå, hvad han siger.

Tip en ven Print artikel

Kommenter denne artikel

Klik på "Kommenter denne artikel", og start en debat om denne artikel på DitCentrum.dk. De seneste kommentarer bliver også bragt her på siden.

Nordjyske.dk lige nu

Det sker

Alle SportMusikFilmTeaterUdstillingerSøgMangler dit arrangement?
                 
<september 2010>
mationtofr
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910

Næste Toparrangement

Karolinelund after dark
Sted
Karolinelund
Dato
03-09-2010
Læs mere